Kürtaj Nedir Ve Uygulama Yöntemleri Nelerdir ?

Kürtaj Nedir Ve Uygulama Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj gebeliğin sonlandırılması demektir. İstenmeyen gebeliklerde çiftler birlikte karar vererek tek çare olarak kürtajgerekebilmektedir. Gebelik, maddi ve manevi olarak bebek sahibi olmaya hazır bulunulmaması durumunda, kaza olarak nitelendirilen istenmeyen gebeliklerde veya bebekte ya da annede meydana gelen sağlık sorunları ile sonlandırılabilir. Kürtaj uygulaması kısaca istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için uygulanmaktadır.

Kürtaj olmak için in uygun zaman gebeliğin çok ilerlemediği 5 ile 7’nci hafta arasıdır. Genel anestezi veya lokal anestezi ile gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Operasyona başlamadan öncekürtajsırasında rahim ağzı uyuşturulmaktadır. İşlem yaklaşık olarak 15 dakika sürmektedir. Hasta aynı gün içinde taburcu edilmektedir.

Doğru Kürtaj Merkezi Seçmenin Önemi

Kürtaj; steril olarak uygun koşulların sağlandığı ve uygun ekipmanlarla donatılmış hastanelerde, özel muayenehanelerde ya da özel kliniklerde deneyimli kadın doğum uzmanları tarafından yapılabilmektedir. Uygun koşullar ve gerekli donanımlar sağlandığında çok basit bir işlemdir ve komplikasyon riski yok denecek kadar azdır. Kimi zaman genç kızlar maddi ve manevi eksiklik, gizlilik kaygısı gibi nedenlerden dolayı merdiven altı mekanları tercih etmektedirler. Bu duruma günümüzde rastlanmakta olup, komplikasyon riski olmaktadır. Enfeksiyon riski taşıyan bu yerlerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Kürtaj merkezini doğru seçmek çok önemlidir. Bu seçim hayati önem taşımaktadır. Gerek doktor seçimi gerekse klinik seçiminin özenli bir biçimde yapılması gerekmektedir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj yapılmadan önce kesinlikle jinekolojik muayene ve sonrasında da vajinal ultrasonografi çekilmelidir. Bu muayene ile rahim pozisyonu, gebeliğin uterusun hangi bölgesinde bulunduğu, gebeliğin normal mi dış gebelik mi olduğu, tüpler ile yumurtalıkların hangi durumda olduğu önceden tespit edilmelidir.

Muayene bulguları oturulup hasta ile paylaşılmalıdır. Kürtaj işlemi hastaya lokal anestezi ya da genel anestezi verilerek yapılabilir. Günümüzde kürtaj daha çok vakum aspirasyonmetotu ile yapılmaktadır. Lokal anestezi ile rahim ağzının her iki kısmına ağrı hissini önlemek adına anestezikmadde enjekte edilmektedir. Bu metot ile kürtaj sırasında özellikle vakum etkisinin çok dönemde rahim içi boşaltıldığı sırada uterus kasılmaları ile birlikte ağrı çoğalabilmektedir. Ancak genel anestezi ile kürtajyapıldığı zaman hasta ağrı çekmediğinden ve bu işlem yapılırken hasta görmediğinden dolayı işlemin hasta üzerinde yaratabileceği psikolojik etki çok daha az olmaktadır. Genel anestezi anestezi uzmanı tarafından hastaya verilmekte olup işlem ortalama 5 dakika sürmektedir. İşlem bitince hasta yarım saat dinlenip günlük yaşantısına geri dönebilmektedir.

Kürtaj İşlemi Sırası Nasıldır?

Hasta kürtajdan 6 saat öncesine kadar hiçbir şey yememeli ve içmemelidir.
Hasta mesanesini boşaltmalıdır.
İşlemden önce hasta idrarını yapmalıdır.
Genel anestezi alacaksa hasta anestezi doktoru tarafından uyutulmalıdır.
Rahim ağzını görebilmek adına spekulum denen alet vajinaya uygulanmalıdır.
Rahim ağzı ve vajina temiz bir hale gelene kadar antiseptik solüsyon ile temizlenmelidir.
Serviks tek dişli ile tutulup çekilmelidir.

Lokal anestezi uygulanacak ise kullanılan ilaç serviksin dört yanına bir enjektör ile yapılmalıdır.
Lokal anestezinin etkisinin ortaya çıkması için biraz beklenir. Bu bekleme sırasında enjektör vakum etkisi oluşturulacak biçimde hazırlanır ve serviksin eğimi, kavitenin boyutu düzgün bir biçimde değerlendirilir.
Gebelik haftasına uygun boyutta steril enjektör kanülü seçilir.
Seçilen kanül rahatlıkla servikal kanaldan geçebilmelidir. Eğer gebe daha önce doğum yapmamışsa ve servikal kanal oldukça darsa, buji adı verilen dilatatörler yardımı ile servikal kanal gebelik haftasına uygun olacak biçimde genişletilir. Bu dönem en ağrılı dönem olup lokal anestezi ile hissedilir.
Uygun boy kanül yardımı ile servikal kanaldan geçilip uterinkaviteye girilir. Kanülün ucuna vakum yapma kapasitesi olan ve Karmen denen enjektör adapte edilir. Bu enjektör ile vakum etkisi sonucu kavitede bulunan fetal materyal aspire edilir ve bu şekilde kavite tam olarak boşaltılır.
İşlem bittikten sonra tek dişli aleti çıkartılır. Vajina batikon yardımı ile pansuman yapılır. Kanama yoksa spekulum çıkartılır.
Bu işlemi yaparken hastanın kas içine ya da rektal yolla ağrı kesici uygulanır, antibiyotik verilir.
Son olarak, rahim içi USG ile kontrol edilir
İşlem bitince hasta yarım saat dinlendirilir. İşine geri dönebilir ancak 20 gün sonra kontrole gelmesi önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir