Kordon Kanı Saklamanın Yararları Nelerdir?

Kordon Kanı Saklamanın Yararları Nelerdir?

 Kordon kanı dokusu, anne ile bebek arasındaki göbek kordonu içinde kalan kan ve dokudan oluşur. Kök hücre bakımından zengin olmasından dolayı ileride ciddi bir hastalığa yakalanma durumuna karşı bir önlem niteliği taşır, bu sebepten hayat kurtarıcı hücreler sayılmaktadır. Peki kordon kanından alınan kök hücreler tam olarak ne işe yarar?

Kök hücreler her türlü vücut hücresine dönüşebilen, nerede ihtiyaç duyulursa o tip hücreye dönüşerek onarımı yapan hücreler oldukları için birçok hastalıkta kullanılmaktadırlar. Ayrıca vücutta en fazla kök hücrenin bulunduğu zaman anne karnındaki periyot olduğu için kordon kanı saklamak ekstra bir önem kazanır.

Kordon karnından alınan kök hücrelerin kullanım alanları arasında, başta kan ve kemik iliği kaynaklı kanserler olmak üzere çeşitli kanser tipleri, bağışıklık sistemi yetmezlik durumları olmak üzere, tip 1 diyabet, işitme kaybı, Alzheimer, siroz, kalp ve damar hastalıkları, felç, yara ve yanık tedavisi gibi çeşitli hastalık tedavileri bulunmaktadır.

Kordon kanı, en çok kullanıldığı hastalıklardan olan kan ve kemik iliği kaynaklı kanserler gibi ciddi bir hastalık durumunda kullanılabilecek alternatifi kemik iliğine karşı birçok konuda üstündür. Örneğin, kemik iliği, nakilden sonra donörden virüs taşınması ve aktifleşmesi ihtimallerinden dolayı kontaminasyon riski taşırken kordon kanı damardan ve plasentadan toplandığından kontaminasyon riski çok azdır. Ayrıca kordon kanından elde edilen kök hücreler, kemik iliğinden elde edilenlere kıyasla daha uyumludur ve çoğalma kapasitesi daha yüksektir.

Kordon kanı saklamanın bir başka yararı da yaş ilerledikçe kök hücre sayısının azalması ve iyileşmelerin yavaşlanmasından dolayı ileride alınacak kök hücrelere kıyasla daha iyi performans sağlamalarıdır.

Önemi saymakla bitmeyen bu kan genelde doğumdan sonra çöpe atılmaktadır, saydığımız tüm bu sebeplerden dolayı ciddi bir hastalık ihtimaline karşı kordon kanının saklanması önerilir. Eğer sizin de kordon kanı hakkında sorularınız varsa bu konuda ülkemizin en iyi kordon kanı bankası Yaşam Bankası’ndan destek alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir