Bebeklerin Neden Sebepsiz Ağlar ?

Bebekler pek çok sebepten ötürü ağlayabilir veya huzursuzlanabilir. Önemli olan bebeğinizi anlamak ve onun ağlama şeklinden derdini çözebilmektir. Bebekler neden ağlar sorusunun cevabı şu şekilde sıralanabilir:

1)Karnı aç olabilir: Bazı bebekler gece daha uzun uyumak için yatmadan önce gün içinde yediğinden biraz daha fazla yiyebilirler. Ancak bazen fazla yemeyi bir kerede değil de, yarım saat veya 1 saat aralıkla 2 kerede yiyebilirler. Anneler bebeklerin bu isteğini bazen anlamaz ve bebek niye uyumuyor ve huzursuz diye düşünür. Böyle bir durumda bebeğe 5 dakika 10 dakika aralıklarla mamasını teklif etmek fakat yemeye zorlamamak gerek. Bebeğiniz kendisi istediği an yiyecektir. Yeteri kadar yediği anda da uykuya dalacaktır. Pek çok anne bebeğin bu isteğini anlamadığı için sallayarak uyutmaya çalışmaktadır.

2) Gaz sancısı olabilir: Bebeğiniz genellikle geceleri acı çeken bir yüz ifadesiyle ağlıyorsa, gazdan kaynaklanıyor olabilir. Ancak bu gaz yediklerinden içtiklerinden değil,üşütme sebebiyle meydana gelen gazdır. Bebek ağladığı gün nerelere gittiğinizi bir düşünün. Alışveriş merkezi, market gibi klimalı ortamlarda bulunduysa, çorap giymediyse veya üstü ince de olsa bir örtü ile örtülmediyse, gecesinde genellikle gaz problemi yaşarsınız. Bu sorunu yaşamamak için klimalı ortamlara gidilecekse bebeğe çorap giydirmeli ya da üzerini bir örtüyle örtmelidir. Ancak gaz problemi meydana geldikten sonra ne yapılmalıdır diye sorarsanız, ayağına çorap giydirerek, karnına ve beline ılık hale getirilmiş mendil yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde durarak veya hafifçe sallayarak, 20 dakika içinde sakinleşecektir. Kış mevsiminde bulunuyorsanız ve ortam soğuksa, bulunduğunuz ortamı da sıcak hale getirmeniz bebeğinize iyi gelecektir. Bunun dışında bebeğinizi Sırt üstü yatırarak, bacaklarını bir ileri bir geri hareket ettirin. Bu hareketler de bebeğinizin gazının çıkmasını sağlar ve bebek rahatlar. Gazı giderilmezse acıkan bebeğiniz gaz nedeniyle mamasını da yiyemez. Ağlamasına açlık gibi bir sebep daha eklenir. Bebeğinizin sütünüzden ya da yeme içmesinden kaynaklı gaz problemi varsa, sadece mama yemesine engel olur ve bu sebeple de bebek ağlayabilir.Ancak üşütmede olduğu gibi acı bir ağlama değildir.

3)Altını değiştirmek gerekiyor olabilir: Anneler bebeklerin bu durumunu kolaylıkla anladığı için,bebeğin bu nedenle huzursuzlanması daha az karşılaşılan bir durumdur.

4)Canı sıkılıyordur: Kendisiyle ilgilenmenizi oyun oynamanızı istiyordur. Haydi işi gücü bırakalım biraz bebişlerimizle oynayalım.

5)Uykusu gelmiştir: Bebeğinizin uyku saatini bilirsiniz.Onu uyku ritueline hazırlayın.Yatağına yatırın ve yanına sevdiği bir oyuncağı verin.Karnı toksa, oyuncağıyla oyalanırken uykuya dalacaktır.

6)Ateşi olabilir: Bebeğinizin ateşini kontrol etmenizde fayda vardır. Ateşi yüksek olan bebek de genellikle ağlar. Bu durumda bebeğinizi doktora götürmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir