Bebeklerin Geç Yürüme Sebepleri

Bebeklerin yürüme aşamaları öncelikle ‘sıralama’ denilen bir yere tutanarak ayağa kalkma ve adım atma olarak başlar. Daha sonra tutunduğu yerden ellerini bırakarak ayakta durmaya çalışırlar. Sonraki aşama ise yürümektir.

Gelişim süreci içinde bebeklerin 8-10 aylıkken emeklemesi, 12-15 aylıkken de yürümesi beklenir. Bazı bebekler emeklemeden yürümeye geçebilirler. 8-10 aylık dönemde emeklemeyen bebeğin 11-12 aylıkken ayağa kalkıp yürümeye başladığı görülebilir.

Bebekler Ne Zaman Yürümeye Başlar?

Bebeklerin genel olarak 12-18 ay arasında yürümeye başlamaları beklenir. Bu süre bebekten bebeğe farklılık gösterebilir. 9. Ayda yürümeye başlayan bebek de vardır, 15-16. ayda yürüyen bebek de vardır.18 aya kadar yürüyen bir bebek için ‘geç yürüme’ ifadesi kullanılmaz.18. aydan sonra bebek hala yürümüyorsa, yürümek için geç kaldığı söylenebilir. Bu durumda mutlaka nörolog ya da çocuk doktoruna danışılmalıdır. Çocuğun sinir sistemi ya da genetik bir problemi olup olmadığı araştırılmalıdır.

Bebeklerin Geç Yürüme Sebepleri Nelerdir?

 • Bebeklerin yürümeye geç başlamasının sebeplerinden ilki bebeğin boy-kilo oranı olabilir. Boyuna göre olması gerekenden fazla kilolu olan bebeklerin yürümeye başlaması biraz gecikebilir. Kilolu bebekler ayağa kalkarken, yürürken zorlanacağından, yürümek istemeyecektir.
 • Doktor, bebeğin yürüyememe sebebini fazla kilosu olarak görürse, bebeğe özel beslenme programı oluşturabilir. Bu programa harfiyen uyulmalı, bebek doyduğu an, yemeye zorlanmamalıdır.
 • Anne babaların bebeklerine aşırı korumacı ve kontrolcü olması en önemli sebeplerden birisidir. Bu yaşlarda bebekler dikkatli bir şekilde takip edilmeli, ancak hareketleri kısıtlanmamalıdır. Aksi halde özgüveni gelişmez ve yürüme cesareti gösteremez.
 • Çocuğun yürümemesi, çocuğun düşmekten korkması ile ilgili olabilir. Bu durumda, ebeveynlerin çocuğu rahatlatarak korku ve kaygısını azaltması, çocuğa karşı sağlıklı tutum geliştirmeleri çok önemlidir.
 • Yürümeyi öğrenmeye çalışan çocuğa ayakkabı giydirilmesi, yürümesini zorlaştırabilir. Yürümeyi öğrenen bebek öncelikle yere sağlam bir şekilde basmak ister. Bu da yalnızca çıplak ayakla sağlanabilir.
 • 2 yaşına kadar bebeğin dışarıda kullanması için ilk adım ayakkabısı kullanabilirsiniz. Bu ayakkabılar esnek yapıda olduğundan, bebeğin dengede durmasını kolaylaştırır ve daha çabuk yürümesini sağlayabilir. Ayakkabının tabanının kaymaz olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Diğer geç yürüme nedenleri; Fiziksel gelişim geriliği, zihinsel gelişim problemi, genetik rahatsızlıklar, ortopedik bozukluklar, D vitamini eksikliği gibi sebepler olabilir. Bu sebeplerle 18 aylık olduğu halde henüz yürümeyen bebek, mutlaka tedavi edilmelidir.

Anne-Baba Çocuğun Yürümesi İçin Neler Yapmalıdır?

 • Çocuğun yürüme denemelerinde anne baba ‘çocuk düşecek’ korkusuyla panik olduklarını çocuğa hissettirmemelidir.
 • Çocuktur ne konuştuğumu anlamaz diye düşünerek onun yanında, “Daha yürümedi, yürüyemiyor” gibi konuşmalar yapılmamalıdır.
 • Çocuğa “Eyvah, Düşersin” gibi ifadeler yerine “Aferin” gibi motivasyon cümleleri kullanılmalıdır.
 • Gerektiğinde, çocuğun elinden tutarak destek olunmalıdır. Yürüme denemelerinde çocuğu ‘alkış’ gibi motivasyonlarla cesaretlendirmelidir.
 • Çocuğun düşmesi halinde suratınızı ekşitip üzüldüğünüzü belli etmek yerine, “Hop kalkalım bakalım” diyerek düşmesinin önemsiz olduğunu hissettirmelidir.
 • Anne baba karşılıklı durarak, çocuğa bol bol yürüme alıştırması yapmalı, çocuk yürüdükçe mesafeyi arttırmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir