Bebeklerde Nefes Tıkanmasına Nasıl Müdahale Edilir!

Özellikle yenidoğan bebeklerde 1 yaşına kadar çok sık karşılaşılabilen bir durumdur. Yutkunma güçlüğü ya da reflü gibi sebepler bu duruma sebep olabilir. Alınabilecek önlemleri şöyle sıralayabiliriz:

1)Emzirmeden önce sütün bir kısmını pompayla sağmak: Özellikle sütü çok fazla olan annelerin bebeklerinde sıklıkla karşılaşılabilen bir durumdur. Emzirmeden önce sütün bir kısmını pompayla çekerek, göğüsteki gerginliği azaltmak ve daha sonra emzirmeye başlamak alınabilecek bir önlemdir.

2) Biberon başlığı olarak ‘en yavaş akışlı’ olanı kullanmak: Bebeğinizi pompayla sağarak ya da mama ile besliyorsanız, bebeğiniz biberonla besleniyor demektir. Bu durumda kullandığınız biberonun başlığını ‘en yavaş akışlı’ olarak seçmelisiniz. Böylelikle bebeğiniz çok acıksa bile, daha yavaş ve güvenli beslenmiş olur.

3) Bebeğinizi olabildiğince dik pozisyonda beslemek: Bebeğinizi biberonla besliyorsanız, olabildiğince dik pozisyonda beslemek, bebeğin tıkanması halinde, bu durumu daha kolay atlatabilmesini sağlar. Eğim en fazla 45 derece olmalıdır. Bebeğinizi anne sütü ile besliyorsanız, beslenirken bebeğin başı 45 derece açıyla yukarıda olmalıdır.

4) Beslerken biberonun başlığı tam olarak süt ile dolmalıdır: Bebeğinizi biberonla besliyorsanız, biberonun başlığı tam olarak süt ile dolmalıdır. Aksi takdirde, bebeğiniz beslenirken hava yutacak, bu durum da bebekte gaz oluşturarak, tıkanmaya sebebiyet verebilecektir.

5) Bebeğinizi beslerken sık sık dinlendirmek: Bebeğinizi emziriyorsanız, genellikle bebek kendisi dinlenerek emer. Bu durum bebeğinizin tıkanmasının önüne geçebilir. Ancak bebeğiniz çok acıkmışsa ve hızlı hızlı emiyorsa, aynı hızda yutamayacağı için tıkanabilir. Bebeğiniz biberonla besleniyorsa, örneğin 10 yudumda bir 4-5 saniye dinlendirebilirsiniz. Bu şekilde beslemek daha güvenli olacaktır.

6) Bebeğinizi çok acıktırmamak: Bebeğinizin acıkacağı saatleri genellikle bilirsiniz. Bu saatleri aksatıp unutmanız halinde, bebeğiniz çok acıkacak ve şiddetli bir şekilde ağlayarak size acıktığını hatırlatacaktır. Çok acıkan bebek, açlığını gidermek için hızlı hızlı beslenir ve bu durum da tıkanmaya sebebiyet verebilir. Önerimiz, bebeğiniz biraz mızmızlanmaya başladığı veya saati geldiği an, onu beslemenizdir.

7) Katı gıdalara temkinli bir şekilde geçmek: Bebeğinizi 6. ayından sonra katı gıdalarla beslemeye başladıysanız, öncelikle verdiğiniz gıdalar, çorba ya da püre şeklinde olmalıdır. Et gibi sert gıdalar için çok erkendir.

Bütün önlemlere rağmen bebeğinizde tıkanma olursa, yüzü yere bakacak şekilde dizinize yatırarak sırtına vurmalısınız. Eğer morarma şekline dönüştüyse, sırtına biraz hızlıca vurmanız gerekebilir. Yine de geçmiyorsa baş aşağı tutarak sırtına vurabilirsiniz. Bebeğiniz dünyaya gelmeden önce bu konudaki ilk yardım videolarını mutlaka izlemelisiniz. Yanınızdaki bir kişi de 112 acil servisi arayabilir..Böyle bir sorunun başınıza hiç gelmemesi dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir