Anne sütünü azaltan önemli faktörler

Anne sütünü azaltan pek çok faktör vardır.Şimdi bu faktörleri sizin için anlatalım;

1)Stres yapmak: Pek çok anne ilk haftalarda lohusalık depresyonu ile karşılaşabilir. Hormonları ve vücudu normal yapısına dönmeye çalışırken anne aşırı duygusal olabilir. Böyle durumlarda çevresindekilerin ona çok anlayışlı yaklaşması,’kilo almışsın’ gibi onu üzecek sözlerden kaçınmaları gerekir. Yeni anne olan birisinin kilo almış görünmesi çok doğaldır. 9 aydan sonra kolayca verilebilecek kiloları annenin kafasına takmaması, bebeğine ve onu emzirmeye odaklanması gerekir.

2)Az su içmek: Anne olduktan sonra su içmenin önemi daha da artmaktadır. Bebeğimize süt olsun istiyorsak, günde en az 2,5-3 litre su içmemiz gerekir.

3)Kahve içmek: Kahve en etkili kafein içeren içeceklerden birisidir. Kendimden örnek vermek gerekirse, yarım fincan kahve içtiğim bir gün boyunca sütümün hiç gelmediğini biliyorum. Kesildi diye çok korkmuştum.Sonraki günlerde sütüm geldi ama önceden bilgi sahibi olsaydım, böyle bir korku yaşamama gerek kalmazdı diye düşünüyorum.

4)Kakao içeren gıdalar tüketmek: Yine kendimden örnek vermek istiyorum.Bir gün birkaç tane çikolata yediğimde sütüm çok az gelmişti.Sonra birdaha yememeye çalıştım.Ancak 7. aydan sonra dayanamayıp birkaç gün üst üste kakao içeren bir tatlı yedim. Birşey olmadığını görünce her gün yemeye devam ettim ve 10. günün sonunda sütüm 20 damlaya kadar düşmüştü. Bu duruma çok üzüldüm ve bana büyük bir ders oldu.Ancak sütüm damla damla gelse de, kaşıkla da olsa 16 aya kadar(sütüm bitene kadar) bebeğime sütümden vermeye devam ettim. Çünkü anne sütünün %90’ının omega-3 içerdiğini ve günlük 5-6 damlasının bile bebeğimin bağışıklığını güçlendireceğini biliyordum.

5)Az uyumak: sütün verimini azalttığı gibi miktarını da azaltıyor. Bu nedenle dinlenmiş olmaya, bebeğiniz uyudukça uyumaya özen gösterin.

6)Az emzirmek, pompayla sağmaya yönelmek. Bunu da kendi deneyimimden yola çıkarak anlatabilirim.Emzirdiğim zaman bebeğimin doymasına rağmen, pompayla sağdığımda, çıkan miktarla bebeğim doymuyordu. Bu nedenle emziririrken çıkan miktarla pompayla sağdığınızda çıkan miktar aynı değildir. Bebeğinizi ne kadar çok emzirirseniz sütünüz o kadar fazla gelecektir.

7)Nane yemek: Nane ve kekiğin sütü azalttığını söyledikleri için uzak durmaya çalıştım. Ancak ara sıra nane içeren yemekler yediğimde de negatif bir etkisini görmedim.

8)Zencefil: Uzak durdum. Etkisi güçlü bir yiyecek olduğundan, gerçekten sütümü kesebileceğini düşündüm.

Süt arttıran yiyecek ve içecekler kadar sütü azaltan faktörlere dikkat etmek de çok önemlidir. Dikkat etmediğiniz taktirde sütünüz tamamen bitebiliyor ve geri getirmek de bazen çok zor olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir