Anasınıfı ve Kreş Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Biricik çocuğunuzun artık sosyalleşme zamanı geldi! Peki gözünüz gibi baktığınız çocuğunuzu nereye emanet edeceksiniz? Kreş seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Bu konudaki tüm ipuçları yazımızda.

Çocuğunuz için okul araştırmaya başlamadan önce, sorularınızı unutmamak için bir kağıda not edebilirsiniz. Birkaç okul önceden ziyaret ederek belirledikten sonra, görüşmelere çocuğunuzla birlikte gidin. Ona okulu sevip sevmediğini sorun. Sizin kriterlerinize uyan ve aynı zamanda çocuğun sevdiği bir okul tercih edebilirsiniz. Kreş seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Öğretmenin tecrübeleri: Öğretmen nerelerde çalışmış? Kişisel özellikleri nasıl? Çocuklara yaklaşımı nasıl? Sevecen mi yoksa sinirli bir yapısı mı var? Mümkünse öğretmenle tanışarak bunları gözlemleyin.
 • Öğretmen-öğrenci sayısı: Bir öğretmenin kaç öğrenciye eğitim verdiğini öğrenin. 2-3 yaş grubunda, bir öğretmen en fazla 6-7 öğrenciyle ilgilenebilecek iken, daha büyük gruplarda bu sayı 12’ye kadar çıkabilmektedir.
 • Yemek listeleri: Yemek listesinde bulunan yemekler, atıştırmalıklar çocuğunuzun yaşına uygun mu? Malzemeler nereden temin ediliyor? Yemekleri kim hazırlıyor? Fast food gıdalar kullanılıyor mu?
 • Eğitim programı: Program, çocuğun gelişimini tam olarak destekliyor mu? Zihinsel, fiziksel, sosyal aktivitelere yer veriliyor mu? Her çocuğa özel ilgi alanı geliştirilebiliyor mu?
 • Disiplin eğitimi: Çocukların ortak yaşam alanları için belirlenmiş kuralları var mı? Örneğin; Yerlere çöp atmayalım, tuvaleti temiz tutalım gibi. Bu kurallar eğitimciler tarafından nasıl uygulanıyor? Kurallara uymayanlara ne gibi yaptırımlar uygulanıyor?
 • Çocuğun okula ulaşım rahatlığı: Çocuğun uyku problemi yaşamaması için eve yakın okul tercih edilmelidir. Yolda geçireceği zaman uzun olmamalıdır. Aynı zamanda okulun işyerinize de yakın olması avantajlı olabilir.
 • Okulun güvenli olup olmadığı: İlk olarak okulun ferah, temiz, bahçeli, parkı olan ve güneş alan bir yer olup olmadığına bakın. Mobilyaların yapısı, yerleşimi çocukların güvenliğini tehlikeye atıyor mu, binada güvenlik sağlanmış mı? Uyku ve yemek için ayrı bölümler var mı?
 • Sağlık çalışanı bulunduruluyor mu: Çocukların gelişimlerini gösteren çizelgeler hazırlanıyor mu? Okulda sürekli bulunan bir sağlık görevlisi var mı? Aylık yemek listeleri ailelere duyuruluyor mu? Hijyene ne kadar dikkat ediliyor?
 • Hijyen: Okulun, yemekhanenin ve tuvaletlerin temizliğine önem veriliyor mu? Yemekler hangi koşullarda hazırlanıyor? Oyuncak temizliği hangi aralıklarla yapılıyor?
 • Psikolojik rehberlik hizmeti sağlanıyor mu: Okulda sürekli bir pedegog, psikolog yada danışman bulunuyor mu?
 • Acil durumlarda alınan önlemler: Deprem ve yangın gibi acil durumlarda binayı boşaltma planı nedir? Ne sıklıkla tatbikat yapılıyor?
 • Kültür-sanat faaliyelerinin önemi: Sinema, tiyatro etkinlikleri düzenleniyor mu? Müze, arkeoloji ve tarihi geziler düzenleniyor mu? Farklı sanat dalları için öğretmenler var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir